fotíme

dokumentární

počet fotografií: 93
V Zinnwaldu - vesnici, která je téměř pokračováním Cínovce v Německu - můžeme navštívit opuštěný a zpřístupněný starý důl na cín, jehož prohlídková trasa je téměř 3 km dlouhá. Většina jí vede nízkými štolami, kudy člověk musí kráčet v předklonu a nemít helmu, hlava by si přišla na své. O to větším překvapením jsou náhle se před užaslým návštěvníkem zjevivší neuvěřitelně obrovské prostory, připomínající spíš jeskyni než starý důl. K jejich největším zajímavostem patří krásné podzemní jezero. jezero ve starém dole tom (14.09.2013)
Chrustenická šachta bývala jedním z našich největších dolů na železnou rudu a její šachty a vlečné jámy sahají do několikasetmetrové hloubky - až pod pomyslnou hladinu moře. Je to tajemný svět nekonečných štol, které jsou z velké části zaplavené vodou, netopýrů a duchů dávných dob. Přesto můžeme do tohoto světa vstoupit i my, neboť jeho část zpřístupnila společnost nadšených průzkumníků podzemí CMA a my tu tak můžeme poznat život dávných havířů, spoustu zajímavých technických exponátů i zakusit jízdu pravým důlním vlakem. tajemné zákoutí opuštěného dolu tom (15.08.2012)
vyškrábete-li se od vápenky v Kunčicích pod nákladní lanovkou, která do vápenky vede z lomu v Černém Dole, prudkým svahem a buřáním nahoru, přejdete vrcholovou planinu a sejdete kousek dolů, za sloupem č. 44 se před vámi otevře nádherný výhled na celé Krkonoše od Kotle až po Černou horu. Ale vidíte také skoro celou trať lanovky, která končí až v Černém Dole - v hlubokém údolí pod samotnou Černou horou. nákladní lanovka do hor tom (13.01.2012)
Hradlové mosty neboli rechle byly dříve všude tam, kde se na řece plavilo dřevo a to na místech, kde jeho plavba končila, nebo ji bylo třeba usměrnit. Když se přestalo po řekách plavit dříví, většinu hradlových mostů vzal čas. Ve špatném stavu byla i rechle u Modravy, ale v roce 2001 byla krásně opravena jako technická památka, která zároveň slouží i jako most pro všechny, kteří chtějí vyrazit na kole či pěšky po krásné silničce, vedoucí podél vod Vchynicko - tetovského plavebního kanálu, který zde začíná. Zatímco dnes rechle vypadá jako neobyčejný most, v dobách, kdy sloužila svému účelu, byla navíc vybavena dřevěným mřížovím, na kterém se zachytávaly plavené špalky a kmeny a lidé, vybavení dlouhými tyčemi, usměrňovali a postrkávali dřevo do plavebního kanálu. hradlový most tom (30.12.2011)
Mám tu pro vás dneska malou hádanku - máte za úkol uhádnout, jak se tohle místo jmenuje. Zvládnete to určitě lehce, když vám řeknu, že se nedíváte na nějaký jen tak rybník, je to docela velká vodní nádrž a zároveň i koupaliště neboli plovárna a zpěvačka Lenka Filipová tu byla tenkrát sama... jak se to tu jmenuje? tom (29.12.2011)
Měsíčku na nebi hlubokém, světlo Tvé daleko vidí, po světě bloudíš širokém, díváš se v příbytky lidí. Po světě bloudíš širokém, díváš se v příbytky lidí. 

I když je nám všem známým autorem opery Rusalka Antonín Dvořák, není jediným jejím autorem. Libreto k ní totiž napsal Jaroslav Kvapil a Antonín Dvořák ho zhudebnil. Inspiraci k příběhu autor hledal ve svých rodných Chudenicích a nejvíc při tom myslel na romantická jezírka ukrytá ve stromoví a růžových keřích, kam se chodil jako malý koupat. místo dávné inspirace tom (12.08.2011)
Na vysoké šumavské hoře, obtékané dravou říčkou Losenicí, žili podle pověsti kdysi obři, kteří škodili lidem a házeli po nich kameny. Ve skutečnosti tam dávní Keltové z kamennů, které jim poskytla okolní balvanitá moře, postavili nasucho úžasné dvojí pásmo valů, které se dnes dochovaly povětšinou v rozvalené, ale pořád zřejmé podobě. Je to nejvýše položené hradiště v České republice a také nejzáhadnější - na dávné stavitele tu totiž archeologové nenašli jedinou památku. A tak se domnívají, že Obří hrad byl kultovním místem nebo místem, kde Keltové shromažďovali zlato, které narýžovali z říčky Losenice. Obří hrad tom (09.08.2011)
Místa, jenž zdají se nám dnes obyčejnými býti, skrývají často děje plné záští, zloby, lásky i radosti v paměti své. Chlumek nevysoký, na který zraky naše teď se upírají, nepřitahuje pohledy poutníků svou výší, žádné skály nekorunují táhlý vrchol jeho a přece snad nenajdeme v Čechách nikoho, kdo by neznal jména jeho. Odedávna totiž slove Bílá hora. tudy kráčely dějiny tom (17.07.2011)
Na tomhle obrázku jsem spolu ve snad nejznámější podzemní chodbě naší země - ve známé svítící chodbě neboli Svítivce. Když se zhasne, stěny chodby totiž po chvíli začnou zářit zeleným svitem. Proč tomu tak je nikdo spolehlivě neví - spekulovalo se, že to způsobuje fosfor, vyplavený z kostí nad chodbou pohřbených mnichů nebo že nacisté tu za války zkoušeli fosforeskující barvu. Jistě ale nikdo neví nic. svítící chodba tom (10.09.2010)
3 největší vodopády na Světě. Krimmlerské vodopády Meetsys (31.08.2010)
Co to je, tohlecto? Co to jen může být?
a) uzel, uvázaný před více než 1100 lety;
b) prázdná schránka po larvě chrostíka;
c) zkamenělá druhohorní žížala. Co je tahle krouceninka? tom (30.08.2010)
Za časů socialismu byla naše západní hranice střežena kromě smutně proslavené Železné opony i soustavou radarových věží a hlásek, které korunovaly vrcholy kopců ve Slavkovském lese, Českém lese a na Šumavě. Šlo o hory Dyleň, Velký Zvon, Havran, Čerchov a Poledník. Z nich se sledoval letecký provoz na vlastní i odvrácené straně hranice a byla tam i výzvědná technika ke sledování a monitorování komunikačních kanálů. Podobná soustava věží existovala i na německé straně - například na hoře Ochsenkopf, Schneeberku ve Smrčinách nebo na Velkém Javoru.
Po pádu Železné opony přestaly věže sloužit svému účelu - jen věž na Velkém Zvonu dodnes slouží pro potřeby řízení letového provozu. Z Dyleně je rozhlasový a televizní vysílač, na Čerchově není nic, z Poledníku je rozhledna... a nejhůře dopadla věž na Havranu. Hned po zrušení věže byla snesena její dřevěná část, která se směrem vzhůru mírně rozšiřovala a která byla téměř stejně vysoká, jako spodní část věže. Poté byla věž ponechána osudu a i když byly snahy zřídit z ní rozhlednu, díky hýkání úředních šimlíků, kvůli vandalům a zubu přírody je dneska věž v dezolátním stavu a čeká ji demolice. Už je na ní vydán demoliční výměr a příští rok se s tím asi začne. A je to škoda, je z ní totiž nádherný výhled, ale měl jsem už hodně nejisté pocity, když jsem stoupal po jejích rezavých mřížových schodech... radarová věž na Havranu tom (30.08.2010)
ten ale uhání Motorkář garden (10.05.2010)
Připadáte si jako ti nejubožejší z ubožejších a že nikdo na tom není tak špatně jako vy? Pak se vydejte na procházku kolem věznice a vězte, že vás sledují oči, které vám závidí... 

Věznice Valdice je naše nejtěžší věznice a věznice s největším stupněm ostrahy. Své tresty si tu odpykávají nejtěžší zločinci, odsouzení na doživotí. Kdysi bylo tohle místo trestu místem modliteb - býval to klášter Kartuziánů, který založil frýdlantský vévoda Albrecht z Valdštejna. Josef II. klášter zrušil a ten se pak změnil ve státní vězení. Kolik příběhů se asi odehrává za jeho pochmurnými ploty z ostnatého drátu, nepřívětivými zdmi a zakrytými okny? Prosme v duchu, abychom tam jednou neprožívali i ten svůj...

Nejlepší výhled na valdickou věznici je od kapličky z vrcholu Zebína, ale je tam hodně větví a tak se pro fotografování lépe hodí výhled z vrchu Železného u Železnice, kde je navíc zajímavý opuštěný lom na zvláštní druh čediče. věznice Valdice tom (19.04.2010)
Bojovník garden (09.04.2010)
trošku ponurá večerní atmosféra... boží muka garden (27.02.2010)
Před zásahem garden (16.02.2010)
záběr závodníka na čtyřkolce, kterak zdolává metr hlubokou louži čtyřkolka garden (08.02.2010)
že si letos vyfotím první zimní obrázky už 15. října, to by mě věru nenapadlo. Od rána nám tu sněží a sněhu už napadlo, že k té pravé atmosféře schází už jen vánoční stromeček. A to jsme minulý týden chodili do večera v tričku. Léto si podalo ruku se zimou. stříbrný stromy tom (15.10.2009)
Ač na to Bečov na první pohled nemusí vypadat, je to hrad docela starý. Po mnoha veselých, smutných i dramatických osudech hrad dosloužil a na jedné z jeho bašt byl postaven zámek. Zatímco hrad se stále opravuje a rekonstruuje, zámek je veřejnosti přístupný a stojí za návštěvu. Můžeme se podívat do několika zámeckých místností, které ničím nepřekvapí. Ale skutečným skvostem zámku je po korunovačních klenotech nejcennější poklad naší země - románský relikviář svatého Maura. Vidět ho na vlastní oči je skutečně silným zážitkem a za shlédnutí stojí zajímavá expozice o jeho dramatickém hledání, nalézání a neuvěřitelně pracném restaurování. hrad Bečov nad Teplou tom (14.08.2009)
hrad Loket je jedním z našich nejkrásnějších a nestarších hradů. Byl postaven jako protiváha Chebu, jenž byl v té době majetkem a územím císařů Svaté říše Římské a jako takový byl středem celého kraje a nedobytnou pevností, klíčem ke Království Českému. Jako památku na nejstarší hrad tu najdeme i nejmenší českou románskou rotundu, která byla v pozdější době změněna na schodišťovou věž. hrad Loket tom (12.08.2009)
pravěké sošky zvané obecně Venuše jsou určitě vám všem známé... ale i ženy v té době měly, zdá se, touhu vyjádřit umělecky svou touhu. Nebo že by měli pravdu vědci, tvrdící, že obojí byly kultovní předměty, uctívající ženskou a mužskou plodnost? pravěký robertek tom (11.05.2009)
Dnes (10. dubna 2009) máme Velký pátek, den v který se otevírají hory a skály a vydávají své skryté poklady. A tak se vydáváme do tajuplného skalního bludiště... kdo ví, co se skrývá za bránou z temnot do světla. sluneční brána tom (10.04.2009)
to, co jsem našel za ledové jevy na tomto jezu nikde jinde není. troufám si ho označit za jedinečný jez. a to je jen začátek... ledové jevy na jizeře 1 - obří hrnec roman (05.02.2009)
...prostě ňák mám potřebu tenhle snímek sem dát...tedy: 1) pomeranč...2) exponát Štefánikovy hvězdárny na Petříně...3) Měsíc pár dní po úplňku...4) lampa nadšeného astronoma... 5) cosik jinýho...;pD měsíc mysik (10.11.2008)
v každé staré zámecké zahradě rád obdivuju nejrůznější staré stromy, které jsou nádherné hlavně tím, jak je každý úplně jinak krásný. tajemství kmene tom (29.08.2008)
kuk!!! zastírací kouzlo roman (03.03.2008)
aneb dýmnivka dutá posel jara roman (19.02.2008)
nejznámější a nejklasičtější příklad symbiózy květinko prostři se roman (13.11.2007)
práce nové motorové pily značky Boobber bobří vizitka roman (25.10.2007)
zámek v Rájci nad Svitavou je známý svou architekturou i historickými pokoji... ale je u něho i historické místo, s nímž se nikdo moc nechlubí, ba málem si ho návštěvník ani nevšimne. Ale i taková místa k historii patří... historické veřejné WC tom (02.10.2007)
Část tallinského historického jádra honza (19.08.2007)
Knoss štěpánka (18.08.2007)
Hereklion štěpánka (18.08.2007)
Lucemburk iva (17.08.2007)
Praha iva (17.08.2007)
pohled z nitra brlohu. Medvěd naštěstí nebyl doma. jeskyně Medvědí brloh tom (06.06.2007)
Rodný dom Sigmunda Freuda spooky (22.10.2006)
Každý jste určitě slyšeli úsloví \\\\mít něco za lubem\\\\. Málokdo ale ví, co to je ten lub. 
Když se totiž mele obilí v mlýnské stolici, jako je třeba tahle v jednom větrném mlýně, ta nejjemnější mouka se usazuje po stěnách dřevěného bednění, v němž je celé zařízení uloženo. Tomu bednění se říká lub... a tu nejjemnější mouku si mlynář nechal pro sebe... měl ji za lubem. co máte za lubem? tom (17.10.2006)
Honza vám ukázal hrad Trakai zvenčí a já vás vezmu dovnitř. Gotika z cihel působí docela nezvykle, ale opravdu je to gotika... kvůli nedostatku stavebního kamene opravdu v té době v Pobaltí stavěli z cihel. klenba a lustr tom (13.09.2006)
převážná část Polska, celá Litva, Lostyšsko i Estonsko... to je jedna veliká nížina. Proto tu vždycky měli nouzi o stavební kámen a už od temného středověku se tu staví z cihel. Gotika z cihel však není o nic méně krásná, než ta naše kamenná. síťová klenba tom (30.08.2006)
v Klajpedě kotví obrovské lodi a nad nimi ční celý les obrovských jeřábů, které do nich nakládají zboží. nakládání lodi tom (30.08.2006)
a k čemu slouží? kde se nachází tato stavba? (20.08.2006)
jihoamerická skříňka na pojistky theraid (15.08.2006)
Další příspěvek do skalního zvěřince... holub alias taube tom (14.08.2006)
Není nic romantičtějšího, než zříceniny krásného gotického kotela romantické trosky tom (14.08.2006)
sanktusník a hlavní věž klášterního kostela v zákrytu dvě věže tom (18.04.2006)
I do té nejtemnější hrobky někdy dopadne paprsek světla... cesta do nebes tom (14.04.2006)
jeden ze zachovalých starých ukazatelů cesty ukazatel cesty tom (03.02.2006)
věž panna, český ráj troska roman (24.01.2006)

1 - aktuální 2