fotíme

sklípková klenba / zámek v boru u tachov

v počátcích gotického slohu byla klenba ryze funkčním prvkem stavby. Jak se v průběhu let stávali stavitelé zručnějšími, začali si se vzhledem klenby hrát a stavět stále složitější a složitější klenby. Naprostým skvostem se pak v době pozdní gotiky stala sklípková neboli diamantová klenba, jejíž ostré hrany často vytvářejí složité vzory. Nejkrásnější sklípkové klenby jsou k spatření v některých domech ve Slavonicích, krásná je i v kapli a v rytířském sále na Kunětické hoře, ve velké síni někdejší radnice v Chomutově nebo v mázhausu domu U Jonáše v Pardubicích. 
Působivý sál se sklípkovou klenbou je ale i v zámku, někdejším hradu, v Boru u Tachova. Po letech pustnutí ho k novému rozkvětu v době pozdní gotiky pozvedl rod Švamberků, kteří si hrad nechali opravit a přestavět a přes pozdějších mnoho dalších přestaveb se tu zachovaly z té doby krásné sedlové gotické portály, krásná hradní kaple i sklípková klenba ve velkém sále, sklenutá na střední sloup.

komentář autora:v počátcích gotického slohu byla klenba ryze funkčním prvkem stavby. Jak se v průběhu let stávali stavitelé zručnějšími, začali si se vzhledem klenby hrát a stavět stále složitější a složitější klenby. Naprostým skvostem se pak v době pozdní gotiky stala sklípková neboli diamantová klenba, jejíž ostré hrany často vytvářejí složité vzory. Nejkrásnější sklípkové klenby jsou k spatření v některých domech ve Slavonicích, krásná je i v kapli a v rytířském sále na Kunětické hoře, ve velké síni někdejší radnice v Chomutově nebo v mázhausu domu U Jonáše v Pardubicích. Působivý sál se sklípkovou klenbou je ale i v zámku, někdejším hradu, v Boru u Tachova. Po letech pustnutí ho k novému rozkvětu v době pozdní gotiky pozvedl rod Švamberků, kteří si hrad nechali opravit a přestavět a přes pozdějších mnoho dalších přestaveb se tu zachovaly z té doby krásné sedlové gotické portály, krásná hradní kaple i sklípková klenba ve velkém sále, sklenutá na střední sloup.
místo:zámek v Boru u Tachova
datum vyfocení:7. srpna 2010
rubrika:interiér
přidal(a):tom
autor(ka) fotografie:tom
čas přidání:30.08.2010 16:02:02