fotíme

kaitersberg

Díváme-li se z hradu Rýzmberku nad Kdyní na krajinu Všerubského průsmyku, uzavírá nám obzor rozložitá a mohutná hora s několika vrcholy jménem Hoher Bogen, která již leží na území Bavorska. A nás možná napadne... co se skrývá za ním? Za ním se skrývá další horský hřbet, jménem Kaitersberg, který vypadá, že vznikl tak, že Stvořitel vzal velikánskou tyč, zaryl ji do země, podložil si ji kamenem a pořádné zapáčil. Vznikla tak hora, která se z jedné strany zvedá do výše... a najednou končí skalní hranou, jako by na tom místě byla hora ulomená. Vědci mají ale o vzniku takové hory jasno - říkají ji kuesta. Jsou takové kuesty i u nás, třeba Broumovské stěny, asi je jí i Babí lom blízko Brna. 
Kaitersberg je nádherná hora, plná skal a nádherný výhledů. Najdeme tu i jeskyni, v níž se skrýval loupežník Heigel, na vrcholu Grosser Riedelstein najdeme pomník spisovatele Maxmiliana Schmidta, který ve svých dílech opěvoval krásu Bavorského lesa. Svůj ráj tu ale najdou i horolezci, znalci i neznalci si můžou dát v chatě pod vrcholem Mittagsteinu pasovské pivo (chutná jinak než české, je méně chmelové, ale osvěží a jde se po něm jedna radost, obzvlášť když člověk vyžízněný z vedra vyžahne hned dvě). Jen cyklistům doporučuju nechat kolo doma, po Kaitersbergu cesty plné balvanů nepřejí jejich vášni.

komentář autora:Díváme-li se z hradu Rýzmberku nad Kdyní na krajinu Všerubského průsmyku, uzavírá nám obzor rozložitá a mohutná hora s několika vrcholy jménem Hoher Bogen, která již leží na území Bavorska. A nás možná napadne... co se skrývá za ním? Za ním se skrývá další horský hřbet, jménem Kaitersberg, který vypadá, že vznikl tak, že Stvořitel vzal velikánskou tyč, zaryl ji do země, podložil si ji kamenem a pořádné zapáčil. Vznikla tak hora, která se z jedné strany zvedá do výše... a najednou končí skalní hranou, jako by na tom místě byla hora ulomená. Vědci mají ale o vzniku takové hory jasno - říkají ji kuesta. Jsou takové kuesty i u nás, třeba Broumovské stěny, asi je jí i Babí lom blízko Brna. Kaitersberg je nádherná hora, plná skal a nádherný výhledů. Najdeme tu i jeskyni, v níž se skrýval loupežník Heigel, na vrcholu Grosser Riedelstein najdeme pomník spisovatele Maxmiliana Schmidta, který ve svých dílech opěvoval krásu Bavorského lesa. Svůj ráj tu ale najdou i horolezci, znalci i neznalci si můžou dát v chatě pod vrcholem Mittagsteinu pasovské pivo (chutná jinak než české, je méně chmelové, ale osvěží a jde se po něm jedna radost, obzvlášť když člověk vyžízněný z vedra vyžahne hned dvě). Jen cyklistům doporučuju nechat kolo doma, po Kaitersbergu cesty plné balvanů nepřejí jejich vášni.
místo:horský hřeben Kaitersberg v Bavorském lese, blízko města Bad Kötzting
datum vyfocení:3. srpna 2011
rubrika:krajina
přidal(a):tom
autor(ka) fotografie:tom
čas přidání:12.08.2011 21:06:19

jirka05.08.2013 09:11:07
Dobrý den, přesně poznávám místo na snímku z pohoří Kaitersbe...