fotíme

kaple jana z jenštejna

Z hradu Jenštejna se zachovala jen část brány a válcová věž, ale přesto je to hrad zajímavý svým vzhledem, polohou i svou historií.
Leží takřka uprostřed roviny - na vršku v drobném údolíčku a tak jeho majitelé řešili obranu tím, že nechali vystavět velkou hráz, která umožňovala údolíčko zatopit a udělat tak z hradu vodní hrad.
Nejpevnějším prvkem jeho obrany byla vysoká válcová věž, stavěná z pískovcových kvádrů, z nichž některé mají vystouplou přední stranu. Vypadá románsky, ale je ryze gotická. Zatímco dvě temná spodní patra sloužila k ukládání zásob (případně k odkládání nepohodlných osob), ve vyšších patrech měl své místnosti pán hradu - arcibiskup Jan z Jenštejna, který dal věž úplně přestavět z věže starší. Dodnes se zachovala krásná gotická kaple, do které se přichází po šnekovém schodišti v síle zdi. Její loď je kulatá, zaklenutá křížovou gotickou žebrovou klenbou a na ni navazuje presbytář v síle zdi se šesti žebry křížové klenby. Ještě o patro výše byla pracovna, kde asketický arcibiskup studoval svaté knihy a psal zanícené traktáty, propagující asketický a zbožný život.

komentář autora:Z hradu Jenštejna se zachovala jen část brány a válcová věž, ale přesto je to hrad zajímavý svým vzhledem, polohou i svou historií. Leží takřka uprostřed roviny - na vršku v drobném údolíčku a tak jeho majitelé řešili obranu tím, že nechali vystavět velkou hráz, která umožňovala údolíčko zatopit a udělat tak z hradu vodní hrad. Nejpevnějším prvkem jeho obrany byla vysoká válcová věž, stavěná z pískovcových kvádrů, z nichž některé mají vystouplou přední stranu. Vypadá románsky, ale je ryze gotická. Zatímco dvě temná spodní patra sloužila k ukládání zásob (případně k odkládání nepohodlných osob), ve vyšších patrech měl své místnosti pán hradu - arcibiskup Jan z Jenštejna, který dal věž úplně přestavět z věže starší. Dodnes se zachovala krásná gotická kaple, do které se přichází po šnekovém schodišti v síle zdi. Její loď je kulatá, zaklenutá křížovou gotickou žebrovou klenbou a na ni navazuje presbytář v síle zdi se šesti žebry křížové klenby. Ještě o patro výše byla pracovna, kde asketický arcibiskup studoval svaté knihy a psal zanícené traktáty, propagující asketický a zbožný život.
místo:hrad Jenštejn u Prahy
datum vyfocení:20. srpna 2011
rubrika:architektura
přidal(a):tom
autor(ka) fotografie:tom
čas přidání:21.08.2011 18:44:21