fotíme

v radarové věži

Za časů, kdy Evropu rozdělovala Železná opona, rostly na vrších po obou stranách této ostře střežené hranice vojenské radarové věže... u nás to bylo na Dyleni, Velkém Zvonu, Havranu, Čerchově... a také na Poledníku. V Německu je opuštěná radarová věž na hoře Schneeberg ve Smrčinách, radarové věže bývaly i na vrcholu Velkého Javoru a pravděpodobně dodnes funkční radarové věže najdeme na vrcholu pohoří Hoher Bogenu. Sloužily ke sledování letového provozu nad hranicí i na 
nepřátelském území nebo k odposlechu radiového vysílání. Po pádu Železné opony ztratily radarové věže povětšinou smysl a jejich osudy jsou různé - z Dyleně se stal televizní vysílač, torzo věže na Havranu čeká na zbourání (pokud se tak již nestalo), věž na Čerchově je opuštěná, jen na Velkém Zvonu radarová stanice dodnes funguje a slouží k řízení letového provozu. Ze všech věží si ale můžeme nejlépe prohlédnout radarovou věž na Poledníku, protože ta po velkém bourání okolních objektů a náročné přestavbě slouží jako krásná rozhledna. Ve dřevěné nástavbě věže, kde dříve byly radary a různá vojenská zařízení, si dnes můžeme koupit spoustu pohledů, pohrát si, prohlédnout si následky řádění uragánu Kyrill i obrázky šumavské přírody. Přesto ale všechno vojenské nezmizelo, jedno patro je věnované i vzpomínkám na Železnou oponu, různé vojenské technice a můžeme si tu prohlédnout také model, jak vypadal Poledník za časů, kdy byl ještě ostře střeženou a tajnou vojenskou stanicí.

komentář autora:Za časů, kdy Evropu rozdělovala Železná opona, rostly na vrších po obou stranách této ostře střežené hranice vojenské radarové věže... u nás to bylo na Dyleni, Velkém Zvonu, Havranu, Čerchově... a také na Poledníku. V Německu je opuštěná radarová věž na hoře Schneeberg ve Smrčinách, radarové věže bývaly i na vrcholu Velkého Javoru a pravděpodobně dodnes funkční radarové věže najdeme na vrcholu pohoří Hoher Bogenu. Sloužily ke sledování letového provozu nad hranicí i na nepřátelském území nebo k odposlechu radiového vysílání. Po pádu Železné opony ztratily radarové věže povětšinou smysl a jejich osudy jsou různé - z Dyleně se stal televizní vysílač, torzo věže na Havranu čeká na zbourání (pokud se tak již nestalo), věž na Čerchově je opuštěná, jen na Velkém Zvonu radarová stanice dodnes funguje a slouží k řízení letového provozu. Ze všech věží si ale můžeme nejlépe prohlédnout radarovou věž na Poledníku, protože ta po velkém bourání okolních objektů a náročné přestavbě slouží jako krásná rozhledna. Ve dřevěné nástavbě věže, kde dříve byly radary a různá vojenská zařízení, si dnes můžeme koupit spoustu pohledů, pohrát si, prohlédnout si následky řádění uragánu Kyrill i obrázky šumavské přírody. Přesto ale všechno vojenské nezmizelo, jedno patro je věnované i vzpomínkám na Železnou oponu, různé vojenské technice a můžeme si tu prohlédnout také model, jak vypadal Poledník za časů, kdy byl ještě ostře střeženou a tajnou vojenskou stanicí.
místo:bývalá radarová věž, dnes rozhledna, Poledník na Šumavě
datum vyfocení:5. srpna 2011
rubrika:člověk
přidal(a):tom
autor(ka) fotografie:tom
čas přidání:17.08.2011 19:16:17

tom17.08.2011 19:20:09
Jak vypadá někdejší radarová věž na Poledníku zvenčí, na to ...